Ющенко вважає "близькими до зради" позиції Франції та Німеччини щодо НАТО у 2008 році

2021-08-25 10:49

Третій президент Віктор Ющенко вважає майже "зрадою" позиції Німеччини та Франції на Бухарестському саміті НАТО 2008 року, коли ці дві держави не підтримали надання Україні плану дій щодо членства в Альянсі. Про це він розповів в інтерв'ю в ефірі каналу Україна 24.

У Ющенка запитали, чи вважає він "зрадою" відмову Франції та Німеччини надавати Україні ПДЧ у 2008 році.

"Думаю, так. Я це слово не називатиму, щоб бути коректним, але це близько. Не було б російсько-грузинської війни. Нас відділяло три місяці, коли Путін (президент РФ, - ред.) ще керованим був, коли на Путіна можна було впливати. Але це той рубікон: якщо на паузу стали - можна сказати, що ви програли ", - сказав Ющенко.

Він сказав, що його шокувало, як формували свою позицію канцлер Німеччини Ангела Меркель і на той момент президент Франції Ніколя Саркозі - "великий друг Путіна" на думку Ющенка.

За словами Ющенка, на саміті він разом з президентами інших країн йшов до Саркозі та Меркель. Французький лідер кудись пішов, а канцлер залишилася. Меркель аргументувала, що ПДЧ Україні дати не можуть, оскільки у 2008-му лише третина українців підтримувала вступ в НАТО.

"Я їй кажу: коли я вступав на посаду, 14% українців поділяли інтеграцію до НАТО, зараз 31%. Це третина, але удвічі більше за два роки. Коли ви приймали Іспанію в повноправні члени НАТО, там 17% населення підтримували цей проєкт", - розповів Ющенко, додавши, що досі вважає слабкими та неприйнятними аргументи Меркель.

На початку квітня 2008-го на саміті НАТО в Бухаресті прийняли декларацію. Там було написано, що Україна і Грузія стануть членами НАТО, а наступним кроком для них має стати отримання ПДЧ. Поки обидві країни ПДЧ так і не отримали.

У серпні 2008-го Росія вдерлася до Грузії та окупувала частину її територію. В кінці лютого 2014-го Росія окупувала Крим, а навесні розв'язала війну на Донбасі.

У червні 2020-го Україна отримала статус партнера НАТО з розширеними можливостями.

14 червня 2021-го на саміті НАТО в Брюсселі підтвердили рішення 2008 року: Україна стане членом Альянсу через ПДЧ. Президент Володимир Зеленський заявив, що в цьому рішенні немає конкретних термінів наступних кроків у зближенні з НАТО. За матеріалами ЛІГАБізнесІнформ